امام مهدي (عج): هر کس در اجراي اوامر خداوند کوشا باشد، خدا نيز وي را در دستيابي به حاجتش ياري مي کند.
 
پنج شنبه 06 مهر 1402
 
 
Thursday, September 28, 2023
14 ربیع الاول 1445
 

نخستین دانشنامه مجازی فقه و اصول شیعی افتتاح می‌شود

آغاز ثبت نام شانزدهمین المپیاد بین‌المللی قرآن و حدیث

کنفرانس خلع سلاح و عدم اشاعه: امنيت جهاني بدون سلاح هاي کشتار جمعي

هم انديشي جوان ياوران

جشنواره بين المللي فارابي ويژه تحقيقات علوم انساني و اسلامينظر شما درباره ي محنوي سايت چيست ؟
عالي
خوب
متوسط
ضعيف


اخبارشرکت بین‌المللى اسلامى تأمین مالى تجارى تاسیس می‌شود

با عنایت به اهمیت تجارت و مراودات و همکاری های تجاری بین کشورهای اسلامی و با توجه به نقش بانک توسعه اسلامی در تأمین منابع مالی لازم، مطابق اصول شریعت اسلام و همچنین با توجه به نقش و حضور ایران در تصمیم‌گیری ها و سیاستگذاری های بانک توسعه اسلامی و نهادهای وابسته به آن شرکت بین‌المللى اسلامى تأمین مالى تجارى موجب  گسترش حجم تجارت بین کشورهای اسلامی خواهد شد.
کد : 477 تاریخ : 5:16 - 24 اردیبهشت 1390 تعداد بازدید : 14600

به منظور گسترش حضور ایران در سازمانها و مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای، رئیس جمهور لایحه اساسنامه شرکت بین المللی اسلامی تأمین مالی تجاری(وابسته به بانک توسعه اسلامی) را به مجلس تقدیم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، لایحه اساسنامه شرکت بین المللی اسلامی تأمین مالی تجاری به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی از سوی رئیس جمهور برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شد.

بر اساس مقدمه توجیهی این لایحه و با عنایت به اهمیت تجارت و مراودات و همکاری های تجاری بین کشورهای اسلامی و با توجه به نقش بانک توسعه اسلامی در تأمین منابع مالی لازم، مطابق اصول شریعت اسلام، برای ارتقاء فعالیت های تجاری کشورهای اسلامی و همچنین با توجه به نقش و حضور ایران در تصمیم‌گیری ها و سیاستگذاری های بانک توسعه اسلامی و نهادهای وابسته به آن و نظر به اینکه بانک مذکور جهت گسترش حجم تجارت بین کشورهای اسلامی مبادرت به تأسیس شرکت بین المللی اسلامی تأمین مالی تجاری کرده است لایه مذکور تقدیم مجلس شده است.

بر این اساس ، از آنجایی که در حال حاضر انجام مراتب فرآیند تصویب اساسنامه و عضویت در شرکت مذکور هیچ گونه تعهد مالی جدیدی را برای دولت جمهوری اسلامی ایران در برنخواهد داشت، و با تصویب اساسنامه و عضویت در شرکت یادشده سهامی که قبلا جمهوری اسلامی ایران در برنامه تامین مالی صادرات بانک (EFS) پذیره نویسی و پرداخت کرده، به شرکت بین المللی اسلامی تامین مالی تجاری انتقال می یابد، این لایحه برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

بر اساس ماده واحده این لایحه، به دولت اجازه داده می‌شود، با پذیره‌نویسی یکصد و نود و دو (192) سهم به ارزش یک میلیون و نهصد و بیست هزاردلار (از طریق انتقال سهام جمهوری اسلامی ایران در «برنامه تأمین مالی صادرات» بانک توسعه اسلامی) به شرکت مذکور بپیوندد و در افزایش سرمایه آتی شرکت یاده شده با تصویب هیئت وزیران مشارکت کند.
همچنین مقر شرکت در شهر جده، پادشاهی عربستان سعودی و اولین شعبه آن در شهر دوبی؛ امارات متحده عربی خواهد بود و محل سایر شعب بسته به نیاز، توسط شرکت تعیین خواهد شد.

عضویت

اعضای موسس عبارت خواهند بود از بانک و آن عده از کشورهای عضو بانک و موسسات کشورهایی که در پیوست(الف) این موافقتنامه ذکر شده اند و در تاریخ مذکور در ماده 54 این موافقتنامه یا قبل از آن این موافقتنامه را امضا و سایر شرایط عضویت آن را احراز کرده باشند.
 
پذیره نویسی

بانک و اعضای موسس ابتدا تعداد سهامی را که در پیوست(الف) این موافقتنامه مشخص شده، پذیره نویسی خواهند کرد. هر عضو دیگر حداقل 50 سهم پذیره نویسی خواهد کرد. سهامی که ابتدا برای پذیره نویسی عرضه می شود، به قیمت اسمی خواهد بود.

همچنین مسئولیت اعضا از جمله بانک درمورد سهام مورد پذیره نویسی آنها محدود به بهای قسمت پرداخت نشده سهام در زمان صدور آن است. هیچ یک از اعضا از جمله بانک به دلیل عضویت خود نسبت به تعهدات شرکت مسئولیتی نخواهد داشت.
 
مجمع عمومی

مجمع عمومی هر سال یک اجلاس سالانه برگزار خواهد کرد. مجمع می تواند در سایر مواردی که مجمع لازم بداند یا بنا به دعوت هیئت مدیره، تشکیل جلسه بدهد. هیئت مدیره در صورت درخواست یک سوم از اعضا باید مجمع عمومی را دعوت به تشکیل کند.
 
معافیت از مالیات

شرکت و دارایی ها، اموال، درآمدها، عملیات و معاملات آن که به موجب این موافقتنامه تجویز شده اند از هر گونه مالیات و حقوق گمرکی معاف هستند. شرکت همچنین از مسئولیت نسبت به وصول یا پرداخت هر گونه مالیات یا عوارض معاف است.

توسعه اسلامی,تجارت,تامين مالي
پیوند مطلب


ارسال نظر

نام
ایمیل
سایت/وبلاگ
* نظر
 

   


Remik International Institute - Copyright©2009 All Rights Reserved

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است
 اجراء :
ارمغان داده پرداز